Kızlık Zarı

KIZLIK ZARI ( HYMEN –HİMEN ) NEDİR ?

Kızlık zarı çoğu kişinin düşündüğü şekilde kağıt gibi dümdüz, kapalı bir yapıda değildir. Vajinanın girişini kaplayan halka şeklinde bir yapıdır. Yani ortası deliktir. Bunu aslında hepimiz biliyoruz. Nereden mi ? Adet kanamasından. Rahimden gelen adet kanamasının vücudun dışına çıkabilmesi ancak kızlık zarının üzerindeki delikle mümkün olur öyle değil mi ?

Kızlık zarının tamamen kapalı olması bir hastalıktır. İmperfore himen denir ve vajina girişini tamamen kapatan bu kızlık zarı çeşidi adet kanamasına izin vermez. 1000 de bir ile 10 000 de bir görülür. Adet görme çağına gelen bir genç kızda vajinadan atılamayan adet kanı karın boşluğunda birikerek şiddetli karın ağrılarına sebep olur. Böyle bir durumda kızlık zarı üzerinde açılan bir kesi ile kan boşaltılarak tedavi sağlanır.

Kızlık zarı ve vajinanın içi ağzınızın içini kaplayan doku ( mukoza ) nın aynısıdır.

KIZLIK ZARI NEREDEDİR ?

Kızlık zarı vajinal girişin 2-3 cm içerisinde yer alır.

KIZLIK ZARI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Kızlık zarının farklı tipleri olmakla birlikte en sık ( %90 ) anüler ( yuvarlak halka şeklinde ) tip denilen yuvarlak boşluk içeren kızlık zarı çeşididir.

KIZLIK ZARI NASIL BOZULUR ?

Vajinaya penis girdiğinde bu halka şeklindeki yapı esner. Vajinanın da kızlık zarının da inanılmaz bir esneme kabiliyeti vardır. Esnedikçe incelen kızlık zarının daha fazla esneyemediği yerde üzerinde bir takım sıyrık ve kesiler oluşur.

Bu sırada kızlık zarının üzerindeki kılcal damarlardan az miktarda kanama gelmesi olağandır. İşte buna kızlık zarının bozulması denir.

KIZLIK ZARI NASIL BOZULUR ?

Kızlık zarı, ilişki ile bozulabileceği gibi vajinaya tampon uygulaması, yabancı cisim sokulması, düşmeler ve kazalar ile de bozulabilir.

 

NELER KIZLIK ZARINI BOZMAZ ?

 • Klitoris üzerinden yapılan mastürbasyon
 • Vajinal bölgedeki tüylerin alınması ( epilasyon, ağda, jilet ) kızlık zarında bozulmaya yol açmaz.

 

KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?

Kızlık zarı muayenesi konusunda uzman bir jinekolog tarafından yapılmalıdır. Muayene sırasında kızlık zarı üzerinde çentiklenmeler ( küçük yırtıklar ) izlenir. Ancak bu çentiklenmelerin muayenesi kızlık zarının doğal yapısının düzensiz olması nedeniyle oldukça tecrübe ister. Muayene yaklaşık 1 dakika sürer ve ağrısızdır. Dışarıdan göz ile yapılır. Ancak bunu fotoğraf üzerinden veya usb ile yapmamız mümkün değildir.

 

KIZLIK ZARI DİKİMİ ( GEÇİCİ VE KALICI )

KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR ?

Kızlık zarının kadın sağlığı ile ilgisi olduğu düşünülmemekte ancak bizim toplumumuz gibi kapalı toplumlarda kızlık zarı bekaretin sembolü olarak rol oynamakta. Öyle ki ilk gece kanama olması beklenmekte, olmazsa çok üzücü olaylar yaşanabilmektedir.

İstemeden girilen bir ilişki, bir kaza sonrası bozulan kızlık zarının ilişki sırasında kanayabilecek şekilde tekrar şekillendirilmesine kızlık zarı dikimi diyoruz. Kızlık zarı dikimi 2 ‘ye ayrılmakta :

 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ( Flep Yöntemi )

Bu yöntem vajina içindeki yapıları kullanarak yapılır. Amaç bir yama oluşturup bunu vajinanın karşı duvarına dikmek ve ilişkiye girildiğinde kanama olmasını sağlamaktır.

İyileşmenin tam olması için ilişkiden en az 1 ay önce yapılmalıdır. İyileşme sağlandıktan sonra, 1 yıl sonra da 10 yıl sonra da olsa ilk ilişkiye girdiğinde kanama olacaktır.

 

 

2)Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Bu yöntemde çok özel ipliklerle konulan dikişlerle ilişki sırasında kanama olması sağlanır. Bu işlem ilişkiden 1-5 gün önce tercih edilir. Her iki işlemde yaklaşık 15-20 dakika sürer, genelde lokal anestezi ile ( uyuşturarak ) yapılır ancak genel anestezi ( uyutma ) ile de yapılabilir. Genel anestezi isteyen hastalar kliniğe 6 saat aç ve susuz ( yemeden ve içmeden ) bekleyerek gelmelidir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kızlık zarı dikimi başarısı birkaç faktöre bağlıdır.

 • Uygulanan yöntem, tecrübe
 • Operasyonun steril şartlarda yapılması
 • Yara yerinin enfeksiyondan iyi korunması ve bakımının iyi yapılması

İlişki sırasında kanama olabilmesi için dikiş bölgesinde yeni kan damarları oluşabilmelidir. Bu da yara yerinin enfeksiyon kapmaması ile mümkün olur. Bu nedenle operasyon sonrası bu bölgenin bakımı ile ilgili bilgilenmek önemlidir.

 • Verilen antibiyotik düzenli olarak kullanılmalı
 • Size anlatıldığı şekilde pansuman yapılmalı
 • Operasyon sonrası 1 gün banyo yapılmamalı, ertesi günden itibaren 1 hafta ayakta duş alınmalı
 • 3 hafta havuz ve denize girilmemeli
 • 10 gün dar pantolon ve dar iç çamaşırı giyilmemeli
 • Yara yeri kuru ve havadar tutulmalı

KIZLIK ZARININ DİKİLDİĞİ ANLAŞILIR MI ?

Kızlık zarının dikildiğini kızlık zarı dikiminde uzman olmayan bir jinekolog bile anlayamaz. Bunun nedeni bu işlem için çok ince ve özel iplikler ve teknikler kullanılmasıdır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ FİYATI NE KADAR ?

Kızlık zarı dikim fiyatı bazı faktörlere göre değişebilir. Bunlar :

 • Geçici ve kalıcı yöntemle yapılması
 • Kızlık zarının yapısı ve kaç yerde yırtık olduğu
 • Lokal veya genel anestezi kullanılması
 • Kızlık zarı dikimi ile birlikte başka işlem yapılacak olup olmamasına ( vajina daraltma/ vajina estetiği/ siğil yakılması/ kürtaj )

göre kızlık zarı dikim fiyatı değişiklik gösterecektir. Bu nedenle doktorunuz size ayrıntılı bir kızlık zarı muayenesi yapmalı ve buna göre size ayrıntılı bilgi vermelidir