Vajinismus

VAJİNİSMUS NEDİR ?

Vajinismus kadının cinsel ilişki sırasında istemsizce vücudundaki  ve genital bölgesindeki kasların kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Kadın cinsel ilişkiye girmekten korkmakta ve bu korkusunu kontrol altına alamamaktadır. Nasıl kontrol altına alsın ki bu korku onun doğru düşünme yetisini bile elinden alan bir nevi panik atak gibi benzersiz bir korkudur.

Vajinismus görülme sıklığı hiç azımsanmayacak bir orandır. Her 10 kadından 1 inde vajinismus saptanmaktadır.

Kişiyi ilişki sırasında bu kadar korkutan şey aslında toplumumuzda yanlış bilinen ve nesilden nesile aktarılan cinsel bilgiler.  Bu yanlış bilgiler ışığında kişi nasıl korkutuluyorsa , bu korku hikayeleri sonucunda kişinin beyni vücuda hakim olamıyor. Beyin istediği kadar cinsel birleşmeyi istesin vücut kendine bir zarar geleceğinden emin, beyni dinlemez.

Genç  kızlıkta öğrenilen yanlış bilgiler kadınlığınızı mahvetmesin karartmasın istiyorsanız bunun tek yolu doğru bilgiye ulaşmak ve bu saçma sapan yanlış bilgileri doğrularıyla karşılamak ve hemen geldiği gibi buruşturup atmaktır. Maalesef ülkemizde cinsel eğitim okullarda ders olarak verilmiyor , anne babalarımız bu konuda hala çekingen davranıp çocuğuna bir şey anlatmıyor eee bu görev kime kalıyor dersiniz, mahallenin abisine – ablasına veya sınıfın en çapkın geçinenine. Verdiği bilgiler doğru mu ? Hiç sanmıyorum.

Genç kız kızlık zarının patlayan , çatlayan , oluk oluk kanayan bir şey olduğunu zannediyor, vajinanın erkeğin cinsel organını içine alamayacak kadar dar olduğuna inandırılıyor v.b

Ebeveynlerimize düşen çocukları ile bu konuları konuşamıyorlarsa bile bu konularda yazılmış kitapları çocuklarına vermeleri en azından doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamaları. Bilgi en büyük silahtır.

İlişki sırasında bilinçaltımız bize oyun oynayıp o korkuları dayattığında doğru bilgi sayesinde panik haline girmeden sakin kalabiliriz ancak.

 

Kadının cinsel organını tanıması kendi psikolojisi, cinsel hayatı, mutluluğu için hem de yetiştireceği çocukların sağlığı için çok önemlidir.

Gelin kadın cinsel organını tanıyalım.

Kızlık Zarı ( Hymen ) nedir ?

Kızlık Zarı ( himen ) yüzük gibi ortası delik bir yapıdır ve vajinanın tam girişinde bulunur. Esneyebilir ve genişleyebilir.

Ortası delik olmasaydı ne olurdu ?

Adet kanaması dışarı akamaz önce rahim sonra karın boşluğuna akar birikir ve bizim bir cerrahi müdahale yapmamıza sebebiyet verirdi.

 Böyle delik olmayan kızlık zarları var mı ?

Evet var 2000 de 1 sıklıkla görülür imperfore himen (delik olmayan kızlık zarı) denmektedir.

Neymiş efendim ? Kızlık zarı kağıt gibi yırtılan , vajinanın girişini tamamen kapatan, çatlayan, patlayan bir yapı değildir.

Vücudumuzda her organın bir görevi vardır sebepsiz yer işgal eden tek bir yapının bile olmadığı bu muhteşem organizmada acaba vajinanın görevi nedir ?

Vajinanın görevi erkek cinsel organı olan penisi içine almak ve neslin devamını sağlamaktır ve buna göre dizayn edilmiştir. Not : Sizinki de  öyle.

Normalde cinsel ilişki vajinaya ağrı, acı, rahatsızlık veren bir olay değildir fakat tabiî ki bu ilişkinin duygular ile beslenmesi kişinin ilişkiye hazırlanması gereklidir. Vajinanın rahatlaması ancak sulanması ile mümkündür. Bu da ancak duygusal açıdan beslenme ile ilgili bir durumdur. Burada erkeğe de önemli bir iş düşmektedir , eşini ilişkiye hazırlamak onu duygusal açıdan hazır hale getirmek erkeğin görevidir.

Eğer kadın rahat ve güvenli hissediyorsa, kendini kasmıyorsa ve vajinası yeteri kadar sulu ise herhangi bir acı hissetmeden kızlık zarı penisin girişine izin verir, genişler, kayganlaşır, esner. Herhangi bir kanama olmaz fakat artık esneyemeyeceği bir noktaya gelirse kızlık zarının üzerinde çorap kaçığı şeklinde  benzeri bir durum olur ve bu açık renkli bir kanamaya sebep olur fakat acı hissi yaratacak bir durum değildir. Kızlık zarı vajinismusun nedeni olamaz , vajinismusa sebep olabilecek şey sadece kızlık zarı hakkında yanlış bilinen bilgiler ve bunlardan yola çıkılarak kişinin omuzlarına binen kendini ispatlayamama korkusudur.

 

Vajina ( Vajen ) nedir ?

Silindir şeklinde içi boş olan vajina en dışta vulvadan başlar iç taraftaki rahim ağzına kadar uzanır. En muazzam özelliği genişleme ve uzama kabiliyetidir. Normalde 7-10 cm uzunluk ve 2-3 cm genişliğindedir. Suyun bardağın şeklini alması gibi vajinada içine giren penisin çap ve uzunluğuna göre şekil alır. Genişleme ve esneme kabiliyeti sayesinde zaten kadınlar ancak doğum yapabilirler , yoksa kilosu 4 kg ya varan o tatlı tombiktoların vajinadan çıkışı nasıl olabilirdi ki ?

Kadınlarda üreme organları aşağıdaki gibidir ?

  • Yumurtalıklar(overler)
  • Tüpler (fallop tüpleri)
  • Rahim(uterus)
  • Rahim ağzı(serviks)
  • Vajina(vajen)
  • Vulva (dış genital bölge) den oluşur

 

Her adetin ilk günü yumurtalıklarımız büyümeye başlar hormonların etkisi ile içlerinden bir tanesi büyür büyür ve olgunlaşır. Adetin 13-14. gününde yeterli olgunluğa ulaşmıştır.  İşte o zaman yumurtlama olur . Ancak mikroskop ile görülebilen yumurta içinde büyüdüğü 1,5 santimetrekarelik  yumurta kistinin çatlaması ile karın boşluğuna gönderilir.

 

Fallop tüplerinin ucu fırçamsı bir yapıdadır ve bu yumurtayı yakalamak için adeta tasarlanmıştır, yumurtayı yakalar , yumurta tüp boyunca ilerleyip rahime iletilir. Bu yolculuğu esnasında erkekten gelen yumurta ki biz buna sperm diyoruz , sperm ile karşılaşırsa döllenmede gerçekleşirse rahime döllenmiş halde ulaşır ve rahim duvarına tutunur. Bu sırada rahim duvarı hormonların da etkisi ile yumurta için hazırlanmış haldedir. Yumurta tutunduğu bu rahim duvarında bölünüp çoğalarak büyür buna GEBELİK denir.

 

Eğer yumurtlama döneminde (adetin ilk gününden itibaren 12-18. günlerde) cinsel ilişki olmaz ya da o yumurta döllenmez ise yumurta döllenmemiş olarak rahme ulaşır. Orada bir süre daha kalır ve gebeliğin oluşmaması durumunda o kalınlaşmış, etlenmiş rahim duvarı ile birlikte atılır. İşte buna da ADET OLMAK (menstürasyon kanaması) diyoruz.

Vajinismus Tedavisi nasıl olur ? Vajinismus tedavisinde canım acır mı ? Vajinismus tedavisinden gerçek bir sonuç alınır mı ?

 

Vajinismus tedavisinin başarısı sizin buna inanmanızdan geçer. Ve tabiî ki tedaviyi istemenizden . Vajinismus tedavisinde önemli olan kişinin kendine, eşine, doktoruna, tedaviye inanmasıdır. Bu işin sırrı budur.

 

Herşey tamam da bunca zaman herhangibir tensel paylaşım yapamamış, zaman zaman birbirini incitmiş, sinirler gerim gerim gerilmiş, oldukça yıpranmış iki insanın bu tedaviye bu kadar inançla başlayabilmesi mümkün mü acaba ?

Cevap : tabiî ki evet doğru terapist ve doğru yaklaşım ile mümkün.

 

Vajinismus bir cinsel sağlık problemidir ve %100 tedavisi vardır. Her tedavinin çifte özel olması gerekir. Ne demek bu biraz açalım.

 

Bu çiftimizde neden vajinismus ortaya çıktı bunu derinlemesine araştırmalı , bu sebeple neler yaşandı ve bunu nasıl düzelteceğiz tedavinin iskeleti bu şekilde oluşmaktadır.

 

Bu safhadan sonra bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Türk kadını muayene sözcüğünü duyunca hemen gerilir ve teki verir ( daha vermeyeni görmedim ) Bunun sebebi utanması ve korkmasıdır. Bildiğim bir şey daha var ki şimdiye kadar ki muayene tecrübelerimden her biri ‘’ hiç korkulacak bir şey yokmuş , gereksiz yere bu kadar korkmuşum, beni rahatlattınız teşekkür ederim ‘’ benzeri cümleler kurmadan muayene masamdan kalkmamıştır.

 

Vajinismus hastalarımda ekstra bir hassasiyetle bu muayene işlemini gerçekleştirmekteyim. Amacım vajinismusa neden olacak fiziksel veya fiziksel bir durum var mı bunu tespit etmek.

 

Bundan sonraki aşama bazı anketler yapıp çiftin öğrenme şeklini, cinselliğe bakış tarzlarını öğrendikten sonra bu veriler ışığında onlara özel bir tedavi planlamak olacaktır.

 

Öğrenme şeklinden kastım bazı insanlar görerek , bazıları duyarak öğrenirken ; bazı insanların cinsellikle ilgili hiçbir bilgisi yokken bazılarının arkadaşlarından duyduğu ve doğru olduğunu düşündüğü , benimsediği inanışları olabilir.

 

Kişinin daha önce yaşadığı olaylar, aileden deneyimledikleri, çiftin önceki durumları, çiftin şu andaki hissettikleri .

 

Bütün bunlar bizim tedaviyi şekillendirmemiz için gerekli altın değerinde bilgilerdir.

 

Tekrar söylüyorum vajinismusu yenecek en büyük kozumuz BİLMEK tir. Bir çift birbirinin cinsel organları ve tabiî ki kendi cinsel organlarının yapısı, işleyişi ve doğru cinsellik hakkında bildikleri oranında cinselliğin hakkını verebilir.

 

Hakkını vermek ifadesiyle şunu demek istiyorum ; kadının kendine mutlu bir cinsellik hakkı tanıması ve bu yolda kararlılıkla ilerlemesidir.

 

Vajinismus vakalarında sıkça görülen kadındaki özgüven eksikliğinin ana nedeni yanlış bilgilerdir ve bizim bunu acilen doğru bilgiyle süpürmemiz gerekiyor.

Vajinismus son yıllarda cinsel terapistlerin televizyonlara çıkmasıyla daha

bilinir hale geldi fakat  yine de halkımız bu kadar sıklıkla görüldüğünü

bilmiyor. Bunun nedeni ise vajinismus yaşayan bir çift bunu kimseye

anlatamıyor. Başına geleni kendi başlarına çözmeye çalışıyor

başaramayınca günden güne ümitsizliğe kapılıyor , güvenleri daha da kırılıyor sonunda kadın ve erkek bu sorunu görmezden gelmeye başlayabiliyor veya çözümü erteledikçe erteliyor. Bazen daha da büyük sıkıntılar yaşanabiliyor kadın içine kapanıp, sessizleşebiliyor ,erkek de tam tersi agresif bir hal alıp her şeyden kavga konusu yaratabiliyor. Bu sorunlar baş gösterdiğinde

  1. Artık cinsel ilişkiden uzak durmaya başlıyorlar
  2. Boşanabiliyorlar
  3. Erkek zorla ilişkiye girebiliyor ki bu kadının psikolojik durumunu allak bullak eden bir davranış oluyor . Kadınlık gururu kırılan, incinen kadın cinsellikten soğuyor ve bazen de bunu gelecek nesillere davranışlarıyla aktarıyor. Yani kızını da etkiliyor.
  4. Bir sorun olduğunu kabullenip yardım almaya karar vermeleri . işte bu karar ile sorunun çözümünde yolu yarılamış olurlar . Uzun zaman önce vajinismusun nedeninin psikolojik olduğu bilinmiyor fizyolojik bir sıkıntı olduğu düşünülüyordu. Özellikle jinekologlar bunun kızlık zarından kaynaklı olduğunu düşünüp hastalara kızlık zarını çıkartma ameliyatı yapmışlardır. Tabiiki bu ameliyatta işe yaramamıştır başarısızlıkla sonuçlanmıştır tıpkı çiftleri kadının uyuşturulmuş, uyutulmuş, anestezi verilmiş halde ilişkiye sokmaları gibi . Vajinismusun tek tedavisi cinsel terapidir.

 

Vajinismusun temelinde bilintaltında yanlış bilgilerin olması yatar. Geçmişte kızlık zarı ile ilgili anlatılan yanlış hikayeler, yanlış ilk gece hikayeleri, kadın olmakla, anne olmakla ilgili yanlış bilgiler, acı duymakla ilgili abartılı ve kesinlikle doğru olmayan hurafeler, veya bunların dışında hiç cinsel bilgi verilmemesi  durumundan kaynaklı vajinismus ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda ortaya çıkan Korku bilinç altını esir alır ve bilinç altı vücudu esir alır vücutta kasılmalar , panik atak benzeri reaksiyonlar yaratır. Kadının varlığından bile haberi olmayan kasları kasılır ve vajinaya giden yolu kasar kapatır erkek istemsizce geri itilir. Kadın bunu isteyerek yapmaz ama engelde olamaz.

 

 

VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ

Vajinismusun tedavisi %100 vardır. Vajinismus sadece kadın hastalığı değildir çiftin hastalığıdır. Çiftin ortak hastalığı olarak kabul edersek tedavide de erkeğin desteğiyle bu hastalığı ancak tedavi edebiliriz.

Bizim vajinismus tedavisinde izlediğimiz yol şu şekildedir

1 ) vajinismusun nedeni araştırılır. Tespit edilir.

2 ) çiftin cinsellik ile ilgili bilgi dağarcığı konuşulup tespit edilir. Cinselliğe bakış açıları belirlenir.

3 ) Kadının kendi cinsel organını tanımasını, kendi vücuduyla barışık hale gelmesini sağlıyoruz. Kadının vereceğimiz egzersizlerle cinsel bölge kasları da dahil vücut kaslarını kontrol etmeyi ve bu kasların yönetimini bilinçaltından alıp kendi vücudunun kontrolünü eline almasını sağlıyoruz.

4 ) Geçmişte yaşanan kötü deneyimlerden dolayı azalan cinsel isteği, günden güne azalan cinsel hazzı tekrar yükseltmek için çiftin evinde uygulayacağı eğlenceli minik ev ödevleri veriyoruz.

Bu hastalığın tedavisi sadece cinsel terapi ile mümkündür ve cinsel terapinin de başarısı çiftin birbirine ve terapistlerine koşulsuz güven duymalarına bağlıdır. Sonrası sabır ve kararlıklıkla gelecektir.

Herkes mutlu bir cinsel yaşamı hak eder. Hastalarıma da bunu fark ettirmek ve haklarını aramalarını sağlamak benim görevim.

Unutmayın; çifte özel planlanan tedavi ile vajinismusun kesin ve %100 tedavisi vardır

Sağlıklı günler..

Op.Dr.Bahar BAYKAL

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Cinsel Sağlık Uzmanı